Przepisy prawa budowlanego nie określają, jak długo powinien trwać proces budowy domu. Czas jego realizacji zależy od różnych czynników, włącznie z przyjętym systemem budowy, technologią wykonania, skomplikowaniem projektu czy dostępnym budżetem. Aby realistycznie oszacować i przewidzieć moment zakończenia prac, warto uporządkować poszczególne działania poprzez stworzenie pełnego harmonogramu. Plan taki powinien uwzględniać zakres robót oraz ich kolejność z podziałem na dni lub tygodnie, a także prognozowane terminy finalizacji poszczególnych etapów. Harmonogram pomaga nie tylko w wyznaczeniu realnej daty odbioru budynku, ale też kontroli kosztów czy organizacji dostaw materiałów.
Realizacja poszczególnych etapów prac
Czas trwania budowy domu jest mocno uzależniony od przyjętej technologii wykonania. W przypadku tradycyjnych metod, proces ten zajmuje około 18-24 miesięcy. Jeżeli prace są realizowane w systemie gospodarczym, okres może się wydłużyć do nawet 2-3 lat. W wykonaniu najszybsze są domy modułowe. Pustaki betonowe i inne prefabrykaty pozwalają na wzniesienie budynku nawet w czasie 3-6 miesięcy, a jego wykończenie zajmuje tylko kilka tygodni. W harmonogramie warto też uwzględnić wszelkie założenia finansowe. Wielu inwestorów decyduje się podzielić proces budowy na dwa sezony – pierwszy poświęcany jest na wykonanie domu w stanie surowym zamkniętym, a kolejny skupia się na pracach wykończeniowych. Jeżeli dostępny budżet jest większy, całość inwestycji zwykle da się zrealizować w ciągu jednego roku.
Dom w stanie zerowym
Aby wybudować dom w stanie zerowym, należy odpowiednio przygotować teren oraz wykonać fundamenty i podstawowe instalacje. Z reguły prace na tym etapie przebiegają sprawnie, zwłaszcza przy korzystnych warunkach atmosferycznych. W rezultacie budynek o powierzchni 100-150 m2 da się przeciętnie zrealizować w 3-4 tygodnie. Podstawowe działania obejmują wyrównanie gruntu, wytyczenie i przygotowanie podkładu betonowego, a także deskowanie, tworzenie fundamentów z przerwami technologicznymi oraz przygotowanie przejść instalacyjnych czy izolacji. Jeżeli prace muszą być realizowane przy trudnych warunkach gruntowych lub konieczne jest prowadzenie płyty fundamentowej, czas wykonania domu w stanie zerowym może się wydłużyć. Niezbędne materiały może dostarczyć sprawdzona hurtownia budowlana.
Doprowadzenie do stanu surowego otwartego
Proces budowy do stanu surowego otwartego obejmuje budowę ścian nośnych, kominów, stropów i konstrukcji dachowej. W systemie gospodarczym zajmuje to do 6 miesięcy, a przy zatrudnionej ekipie – około 2-3 miesiące. Na murowanie trzeba zwykle poświęcić około 5-10 tygodni, natomiast na wykonanie stropu czy schodów kolejne 2-3 tygodnie. Warto pamiętać, że czas prac przedłuży się chociażby przy zastosowaniu stropów żelbetowych. Wynika to z konieczności odpowiedniego dojrzewania betonu, za zajmuje nawet 14-28 dni. O długości prac związanych z budową dachu decyduje głównie jego kształt. Dach dwuspadowy może powstać już w 2-3 tygodnie, z kolei bardziej skomplikowany dach z lukarnami wymaga nawet powyżej 6 tygodni. Aby przyspieszyć poszczególne prace, warto odwiedzić odpowiedni skład budowlany sklep-kowalczyk.pl i umiejętnie dobrać poszczególne materiały.
Stan surowy zamknięty i prace wykończeniowe
Dom w stanie surowym zamkniętym posiada zamontowaną stolarkę okienno-drzwiową, a także jest w pełni zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Czas doprowadzenia budynku do takiej formy zajmuje średnio 2-3 miesiące, oczywiście przy dobrej organizacji prac. Okres realizacji może się wydłużyć do kilku miesięcy w przypadku systemu gospodarczego, bądź też przy problemach z dostępnością materiałów. Warto wybrać dobry sklep budowlany, aby mieć pewność sprawnego zaopatrzenia. W czasie realizacji najbardziej zróżnicowany jest etap wykończenia, który może trwać od 2 do nawet 6 miesięcy. Wiele zależy od zakresu robót, tempa prac oraz dostępności specjalistów. Faza ta obejmuje m.in. wszelkie instalacje wewnętrzne, podłogi, wylewki, tynki, zabudowy, układanie płytek czy montaż urządzeń grzewczych i sanitarnych. Jeżeli wcześniej wykonano mokre tynki i wylewki, niezbędne będzie ich dodatkowe sezonowanie dla zapewnienia trwałości okładzin i stolarki. Warto pamiętać, że na etapie wykończenia najłatwiej o opóźnienia. Aby ich uniknąć, należy odpowiednio wcześnie wyposażyć się we wszystkie materiały i zakontraktować wykonawców. W przypadku sprawnego i niezakłóconego przebiegu prac, budowa domu w systemie zleconym potrwa średnio 12-18 miesięcy. Jeżeli natomiast inwestor decyduje się na samodzielne prowadzenie części lub całości robót, okres inwestycyjny może sięgnąć nawet 30 miesięcy.