W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zamianę standardowych pieców na pompy ciepła. Wynika to z wymogów Unii Europejskiej, ale także wygody użytkowania, jak również wygenerowania oszczędności. Jak działają pompy ciepła? Co należy wiedzieć? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Pompy ciepła- najważniejsze informacje
W celu dowodzenia się jak działa pompa ciepła, na samym początku należy poznać kluczowe informacje. Jest to urządzenie grzewcze, wyposażone w zamknięty obieg, który wypełniony jest czynnikiem roboczym. Pompy ciepła składają się z trzech, głównych elementów- dolnego źródła ciepła, górnego źródła ciepła, jak również pompy ciepła. Właściwie działające pompy pozwalają na ogrzewanie wody, prawidłowe działanie systemu klimatyzacji, jak również wentylacji. W małych obiektach mieszkalnych tego typu urządzenia mogą stanowić jedyne urządzenia grzewcze.
Urządzenie może przybrać jedną z trzech form- powietrzną, wodną, albo gruntową. Od tego, jaką metodę pozyskiwania energii wybierzemy, zależą całkowite koszty pozyskania energii, jak również schemat działania.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że bez względu na formę, pompy ciepła to urządzenia niezwykle ekologiczne. Sam fakt wykorzystywania odnawialnej energii znacząco przyczynia się do zatrzymania degradowanego w zastraszającym tempie środowiska naturalnego.
Schemat działania pomp ciepła
Przyszedł właściwy moment, by omówić szczegółowo, jak działa pompa ciepła. Ogrzewanie przy użyciu pompy ciepła oparte jest na prawach fizyki. Ogólna reguła działania pompy wskazuje, że ciepło odbierane jest z dolnego źródła (ziemi, zbiornika wodnego albo powietrza), a następnie przekazywane jest przez pompę do ogrzewania budynku. Rozprowadzane jest natomiast górnym źródłem ciepła, np. instalacją centralnego ogrzewania. Jest to więc zasada termodynamiki- przemienia się stan materii z cieczy w parę i na odwrót. Chcąc wskazać w jeszcze bardziej uproszczony sposób jak działają pompy ciepła, można wskazać, że dolne źródło o niskiej temperaturze, przekazuje ciepło do górnego źródła, o wysokiej temperaturze. W obiegu pompy znajduje się płyn, który przy niskich temperaturach jest gazem, przez co pobiera ciepło z otoczenia. Gaz wtłaczany jest do sprężarki, gdzie jego temperatura rośnie. Tu wykorzystywana jest energia elektryczna. Gaz oddając ciepło zaczyna się skraplać, na nowo stając się płynem. Temperatura zostaje znacznie obniżona, przez co płyn zostaje ponownie wykorzystywany jako nośnik w kolejnym cyklu.
Wyższe koszty montażu i późniejsze profity finansowe
Decydując się na montaż pompy ciepła we własnym domu, należy liczyć się z tym, że na samym początku, na etapie montażu, musimy liczyć się z wyższymi wydatkami. Jednak inwestycja będzie zwracać się, i to w krótszym czasie, niż może nam się to wydawać. Koszty eksploatacji pompy ciepła są naprawdę niewielkie, zwłaszcza w przypadku, gdy mowa o pompach, które pozyskują energię z gruntu, bądź powietrza. Konieczna jest tylko właściwa konserwacja elementów- przede wszystkim filtrów oraz sprężarki. W zależności od eksploatacji inwestycja w pompę ciepła zwraca się w kilka lat. Jest to o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż ogrzewanie domu węglem, gazem, czy olejem.