Jak spuścić wodę z bojlera? – praktyczne porady

jak spuścić wodę z bojlera

Bojler elektryczny jest urządzeniem, które wykorzystuje się celem podgrzewania oraz przechowywania wody użytkowej. Zasilany jest on energią elektryczną i ma grzałkę albo kilka grzałek, które odpowiadają za nagrzewanie wody znajdującej się w zbiorniku. Bojler elektryczny jest niezwykle przydatny w domu, ale wymaga także właściwej konserwacji oraz czyszczenia. Jedną z części tego typu pielęgnacji będzie opróżnianie tego urządzenia z wody. Jak spuścić wodę z bojlera? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym tekście.

Opróżnianie bojlera z wody – odpowiednie przygotowanie

Jak wiadomo, gorąca woda jest standardem wygodnego życia. Jeżeli jesteśmy posiadaczami domu jednorodzinnego, to zdajemy sobie sprawę na pewno z tego, iż do naszych obowiązków należy wyposażenie go w gazowy czy elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody, który będzie w stanie zapewniać każdego dnia nam i oczywiście naszym bliskim ciągły dostęp do bieżącej, ciepłej wody użytkowej.

Takie urządzenie musi być właściwie konserwowane, chociażby z uwzględnieniem spuszczania z niego wody raz na jakiś czas. Jak spuścić prawidłowo wodę z bojlera? Należy zacząć od tego, że nie jest istotne, czy mamy bojler o pojemności 50 l, czy 120 l. Takie urządzenia oznaczają się tak dużą wygodą użytkowania, iż do spuszczania wody nie jest konieczny hydraulik czy inny profesjonalista. Możemy to zrobić zupełnie sami. Wystarczy tylko, że będziemy postępować zgodnie z podaną instrukcją i każdy z kroków rzetelnie wykonamy.

Po pierwsze musimy zwrócić szczególną uwagę na model urządzenia, jakie posiadamy. Uważa się, iż bojlery elektryczne są łatwiejsze w obsłudze, aniżeli bojlery gazowe, dlatego ich opróżnianie może być bardziej lub mniej skomplikowane. To, jak jest zbudowany bojler, ma ogromne znaczenie. Dlatego na samym początku musimy zlokalizować główny zawór, czyli zawór bezpieczeństwa. Następnie możemy przystąpić do kolejnych kroków.

W większości modeli zawór bezpieczeństwa zlokalizowany jest na samym dole bojlera. Najpierw musimy go odkręcić albo ewentualnie odkręcić specjalną śrubę, co ułatwi pozbycie się zalegającej wewnątrz podgrzewacza wody. Śruba ta prowadzi poprzez zbiornik do rury odpowiedzialnej za dostarczanie wody, a zlokalizowany tam grzewczy element wyposażony jest w podwójny przewód z rurką do wody ciepłej oraz do zimnej.

Opróżnianie bojlera z wody – kolejne kroki

Jeżeli odkręcamy zawór bezpieczeństwa albo wymienioną wyżej śrubę, powinniśmy przeprowadzać taką czynność stopniowo. To istotne, gdyż gdybyśmy się zbytnio pospieszyli, groziłoby to zalaniem pomieszczenia. W rurach jest spore ciśnienie, które po prostu znalazłoby swoje ujście przez wylot. Wtedy gorąca woda wypływałaby trudnym do zatrzymania strumieniem.

Warto zatem jeszcze raz podkreślić, że znaczenie ma tutaj tempo, w jakim będziemy odkręcać śrubkę czy zawór główny. Trzeba to robić stopniowo, gdyż dzięki temu woda będzie wydostawać się wolniej, pod mniejszym ciśnieniem. Dzięki temu zyskamy kontrolę nad sytuacją. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, bo tak wolne spuszczanie wody trwa nawet do godziny, jeżeli mamy bojler o pojemności ok. 80 l.

Warto także zadbać o to, abyśmy mieli jakiegoś pomocnika. Wtedy praca pójdzie nam sprawniej, tym bardziej jeżeli mamy trudniejszy do obsługi bojler gazowy. Oczywiście musimy też wyposażyć się w spore pojemniki, w których zgromadzimy wodę spuszczoną ze zbiornika.