Pielęgnacja zamiokulkasa: dzięki tym zasadom Twoja domowa dżungla będzie jeszcze piękniejsza!

Pielęgnacja zamiokulkasa

Wieloletnia roślina zielna należąca do rodziny obrazkowatych, która jest prawdziwą ozdobą każdego wnętrza? To oczywiście bijący rekordy popularności w polskich domach i mieszkaniach zamiokulkas zamiolistny. Mimo że ta roślina ozdobna nie ma zbyt dużych wymagań, jeżeli chodzi o pielęgnację, czy stanowisko, to bynajmniej nie oznacza to, że nie trzeba poświęcać mu uwagi. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja zamiokulkasa? Zestaw cennych wskazówek przygotowaliśmy w dzisiejszym wpisie. 

Zamiokulkas: podstawowe informacje

Choć w domowych warunkach nie osiąga tak imponujących rozmiarów, co w środowisku naturalnym, gdzie może mieć nawet do 1,5m wysokości, to zamiokulkas jest jedną z najczęściej wybieranych roślin ozdobnych. Roślina zachwyca swoją urodą, jest stosunkowo łatwa w uprawie, a przy prawidłowej pielęgnacji wytwarza kolbowate kremowo-zielone kwiatostany, które wraz z podłużno-eliptycznymi liśćmi w kolorze ciemnozielonym oraz mięsistymi ogonkami liściowymi zwężającymi się w stronę wierzchołka sprawiają, że zamiokulkas skupia na sobie całą uwagę. Nawet jeżeli ustawiony jest w najbardziej odległym kącie salonu czy sypialni.

Preferowane stanowisko

Zamioculcas zamiifolia to jedna z tych roślin, której naprawdę niewiele jest w stanie zaszkodzić, ponieważ zarówno niedostateczna ilość światła, jak i wody (oraz inne, niesprzyjające warunki) nie mają negatywnego wpływu na jego rozwój oraz wygląd. Roślina ta preferuje półcieniste i przewiewne warunki — niewskazane jest za to bezpośrednie nasłonecznienie, gdyż wówczas na powierzchni liści pojawiają się nieestetyczne, brązowe plamy.

Jeżeli chodzi o optymalną temperaturę, to powinna się ona wahać w przedziale 18-25°C, gdyż występujący naturalnie w Afryce zamiokulkas przyzwyczajony jest do iście tropikalnego klimatu. Zbyt niska temperatura może prowadzić do zrzucania przez kwiat liści. Temperatury poniżej 5°C mogą natomiast doprowadzić do zamierania całej rośliny.

Podłoże

Optymalne podłoże dla zamiokulkasa powinno być żyzne, próchnicze i dobrze przepuszczalne o odczynie kwaśnym bądź też lekko kwaśnym. Optymalna kwasowość podłoża to 5,5-6,5 pH, a dodatkowo wskazany jest też dodatek drobnego żwiru lub piasku oraz obowiązkowy drenaż na dnie doniczki, która powinna być na tyle szeroka, żeby kłącza rośliny mogło swobodnie się rozrastać.

Pielęgnacja w 3 prostych krokach — jak dbać o zamiokulkas?

1. Podlewanie

Jeśli zdarza Ci się zapominać o podlewaniu roślin, to zamiokulkas będzie dla Ciebie wprost idealny! Wspominana roślina ma bowiem zdolność do gromadzenia wody w grubych, mięsistych liściach i podziemnych kłączach toteż nie wymaga częstego podlewania, a przesuszenie znosi znacznie lepiej niżeli przelanie. Zbyt duża ilość wody może być dla zamiokulkasa zabójcza — opadanie liści, gnicie korzeni czy wyniszczające choroby to tylko początek problemów, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć, jeśli będziesz nadmiernie podlewać tę roślinę.

2. Nawożenie

Niestety zamiokulkas jest bardzo wrażliwy na jałowienie gleby, dlatego też należy regularnie uzupełniać ilość składników pokarmowych (zwłaszcza w okresie wzrostu rośliny). W okresie wegetacji wystarczy zasilać roślinę co ok. 2-3 tygodnie nawozami wieloskładnikowymi rozcieńczonymi do połowy (lub alternatywnie ograniczyć się do 1/4 dawki zalecanej dla zdecydowanej większości roślin doniczkowych).

Uwaga! Zbyt intensywne nawożenie zamiokulkasa może doprowadzić do gnicia kłącza oraz liści rośliny.

3. Przesadzanie

Dodając do swojej domowej dżungli zamiokulkas, należy także pamiętać o przesadzaniu, które jest absolutnie obowiązkowe w przypadku młodych roślin. Kłącza korzeniowe szybko się rozrastają, dlatego też już w chwili zauważenia niedostatecznej ilości miejsca, warto przesadzić roślinę do nowej, większej doniczki z zachowaniem odpowiedniej ostrożności, aby jej nie uszkodzić. Najlepszą porą na przesadzanie jest okres wczesnej wiosny, tuż przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego.