Wilgotność w domu na poziomie 70-75% – co to oznacza?

wilgotność w domu 70-75

Wilgotność powietrza to procentowa zawartość cząsteczek wody w odniesieniu do objętości danego powietrza.

Poziom wilgotności powietrza w domu wynika z wielu czynników, w tym np. takich jak:

  • pora roku,
  • temperatura panująca na zewnątrz,
  • sposób ogrzewania,
  • słaba lub zbyt rzadka wentylacja,
  • częste gotowanie czy suszenie prania w domu.

W okresie zimowym, kiedy to kaloryfery pracują w naszych domach na pełnych obrotach (i nie ma w tych słowach dużej przesady, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak silne mrozy trafiają się w styczniu czy w lutym…), powietrze staje się wilgotne.

Optymalna wilgotność powietrza w domu. Ile powinna wynosić?

Poziom wilgotności powietrza w domu to taki parametr, który jest absolutnie kluczowy z punktu widzenia zdrowia oraz komfortu domowników przebywających przez dłuższy czas w danym lokalu. Zasadniczo, optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu to przedział od 40% do 60%. Z kolei w przypadku pomieszczeń, w których termometr regularnie wskazuje temperaturę wynoszącą około 18-20 stopni w skali Celsjusza, optymalna wilgotność wynosi od 55 do 60%.

Generalnie, im cieplej jest w danym pomieszczeniu, tym niższa powinna być wilgotność powietrza; przykładowo, w cieplejszych wnętrzach, tzn. w takich, w których temperatura regularnie utrzymuje się na poziomie od 21 do 22 stopni w skali Celsjusza, spada już do przedziału około 40-45%.

W jaki sposób rozpoznać, że poziom wilgotności w domu jest zbyt wysoki?

W jaki sposób rozpoznać, że poziom wilgotności w domu jest zbyt wysoki? Cóż, nie jest to szczególnie trudne zadanie. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu to problem, który w pierwszej kolejności objawia się zaparowanymi szybami oraz lustrami, następnie zaś — skroplinami na powierzchni elementów szklanych czy ścian. Kolejnymi oznakami zbyt wysokiego poziomu wilgotności powietrza (wilgotność w domu 70-75%) są wykwity pleśni na:

  • ścianach,
  • narożnikach pomieszczeń.

Trzeba uważać na te symptomy, ponieważ z jednej strony psują one estetykę wnętrz, z drugiej zaś mogą zagrażać zdrowiu mieszkańców. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ nadmiar wilgoci to czynnik, który sprzyja rozwojowi pleśni. Niestety, w dłuższej perspektywie jej zarodniki mogą wywoływać alergie oraz inne problemy z układem oddechowym.

Dlaczego warto monitorować poziom wilgotności?

Zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu, tzn. wilgotność w domu 70-75 procent, jest z wyżej wymienionych czynników niepożądanym zjawiskiem. Długotrwałe narażenie organizmu na podwyższoną wilgotność powietrza może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji, przy czym chodzi tu o konsekwencje zarówno dla budynku (wilgoć może skutecznie zniszczyć estetykę ścian czy mebli), jak i zdrowia jego mieszkańców (wspomnieliśmy już o potencjalnych konsekwencjach zdrowotnych).

Wniosek, jaki z tego płynie, jest bardzo prosty: trzeba na bieżąco monitorować poziom wilgoci w pomieszczeniach mieszkalnych. Można to zrobić na przykład przy pomocy higrometru. Jest to niewielkie, a jednocześnie niezwykle przydatne urządzenie, ponieważ pozwala ono w prosty sposób sprawdzić, czy wilgotność w pomieszczeniach utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Dzięki temu możemy zareagować na problem zawilgocenia odpowiednio szybko, np. osuszając powietrze (jak to zrobić? Cóż, to temat na inną rozmowę).