Projektowanie hal produkcyjnych to złożony proces, który wymaga uwzględnienia wielu zmiennych. Żeby obiekty były trwałe, bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu, trzeba nie tylko stworzyć dokładne plany budowy, lecz także wybrać właściwe technologie wykonania oraz rodzaje obudów i wielu systemów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Hale stalowe takie jak hale magazynowe, hale logistyczne czy hale produkcyjne istnieją i powstają w wielu miejscach w całym kraju. Inwestorzy decydują się na wybór konstrukcji stalowych ze względu na ich trwałość i bezpieczeństwo, stosunkowo niskie koszty budowy i eksploatacji, możliwość łatwej rozbudowy obiektów w przyszłości, a także krótki czas realizacji.
Żeby jednak tego typu obiekty rzeczywiście były niezawodne, wytrzymałe i ekonomiczne, muszą zostać odpowiednio zaprojektowane.
Co jest ważne przy projektowaniu hal produkcyjnych?
Inżynierowie, którzy projektują hale przemysłowe, np. hale produkcyjne, skupiają się na trzech podstawowych aspektach. Po pierwsze, robią wszystko, żeby zoptymalizować koszty inwestycji. To znaczy wybierają rozwiązania niewpływające na bezpieczeństwo konstrukcji, ale zmniejszające koszty budowy albo eksploatacji obiektów w przyszłości.
Po drugie, skupiają się na doborze wysokiej jakości materiałów, które zapewnią wysoką trwałość i stabilność hali, a jednocześnie będą spełniały nawet najbardziej rygorystyczne normy przeciwpożarowe.
Po trzecie, starają się maksymalnie wykorzystać przestrzeń wewnątrz budynku. Ma to znaczenie zarówno w halach magazynowych służących do przechowywania towarów, jak i produkcyjnych. W tym ostatnim przypadku istotne jest, żeby uwzględnić wielkość maszyn, rozmieszczenie linii produkcyjnych i innych elementów tak, aby procesy przebiegały efektywnie i bez zakłóceń.
Dobry projekt, to znaczy jaki?
Kiedy można uznać projekt hali za dobry? Wtedy, gdy nie tylko spełnia wszystkie oczekiwania inwestora, lecz także jest zgodny z obowiązującymi normami i przepisami. Zanim przystąpi się do tworzenia projektu trzeba więc ustalić m.in. jakie procesy będą się odbywały w obiekcie, jaka powinna być liczba doków przeładunkowych, podjazdów i miejsc parkingowych, czy konieczne jest wydzielenie przestrzeni socjalno-biurowej, czy wewnątrz muszą panować specjalne warunki, np. określona temperatura albo wilgotność itp.
Na tej podstawie doświadczeni projektanci są w stanie zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania i stworzyć projekt zgodny z Eurokodami.
Eurokody obowiązujące przy projektowaniu hal stalowych
Czym są Eurokody? To jednolite przepisy budowlane wyznaczone przez Komisję Wspólnoty Europejskiej. Zastąpiły one polską normę budowlaną na początku 2021 roku. Przy tworzeniu hal stalowych należy uwzględnić m.in. Eurokod 0-PN-EN 1990 określający podstawy projektowania konstrukcji budynków, Eurokod 1-PN-EN 1991 opisujący szczegóły dotyczące oddziaływania na konstrukcje budowlane, Eurokod 3-PN-EN 1993 mówiący o projektowaniu konstrukcji stalowych oraz Eurokod 7-PN-EN 1997 obejmujący zestaw norm dotyczących projektowania geotechnicznego.
Chcesz zlecić zaprojektowanie i budowę hali? Sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne/. Ten generalny wykonawca hal tworzy obiekty przemysłowe, w tym m.in. hale produkcyjne i hale magazynowe.