Dach attykowy i zastosowanie rzygaczy – o czym pamiętać?

Dachy attykowe zyskują na popularności, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Prezentują się bardzo atrakcyjnie, są trwałe, niemniej wymagają skutecznych systemów odwodnienia, aby nie pojawiały się problemy z nieszczelnością. To dlatego kluczowym elementem ich konstrukcji są rzygacze dachowe, które efektywnie odprowadzają wodę opadową poza krawędź dachu. W tym względzie warto zainteresować się produktami marki TOPWET. Wyróżniają się one wysoką jakością wykonania, jak również odpornością na warunki atmosferyczne. Pasują idealnie do dachów attykowych!

Na początek: charakterystyka dachów attykowych i ich odwodnienia

Żeby zrozumieć, dlaczego dachy attykowe wymagają dobrego odwodnienia, powinniśmy poznać ich charakterystykę. Konstrukcja różni się od tradycyjnych rozwiązań tym, że brak jest tu widocznych okapów. Wymusza to więc zastosowanie specjalnych systemów odprowadzania wody. W innym wypadku bowiem będzie ona czyniła coraz większe szkody. Niezbędne jest zastosowanie specjalnych wpustów dachowych połączonych z systemem rur wewnętrznych lub rzygaczy, które odprowadzają wodę bezpośrednio poza budynek. Ochrania to dodatkowo elewację przed nadmiernym zawilgoceniem. Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest od kilku czynników, takich jak powierzchnia dachu, jego nachylenie, jak i natężenie opadów w danym regionie. Rzygacze dachowe TOPWET dostępne na stronie https://suez.com.pl/pokrycie-dachow-plaskich/wpusty-i-akcesoria/rzygacze-dachowe oferowane są w szerokiej palecie propozycji, dlatego łatwo je dopasować do własnego projektu.

Rzygacze dachowe TOPWET – trwałość i skuteczność

Marka TOPWET oferuje szeroką gamę rzygaczy dachowych, które są dostosowane do różnych typów dachów attykowych. Produkty wykonane są z wysokiej jakości materiałów, tj. stal nierdzewna, aluminium oraz tworzywa sztuczne odporne na promieniowanie UV i skrajne temperatury. Wśród propozycji są modele o różnych średnicach i długościach, co pozwala dopasować rzygacz do specyficznych warunków technicznych budynku. Na uwagę zasługują zwłaszcza rzygacze standardowe, rzygacze z kołnierzem izolacyjnym oraz rzygacze z osłoną przeciwrozpryskową.

  • Rzygacze standardowe są idealne do dachów płaskich z attyką, zapewniając swobodny odpływ wody. Wykonane z wysokiej jakości aluminium, odporne na korozję i ekstremalne warunki atmosferyczne.
  • Rzygacze z kołnierzem izolacyjnym są tak skonstruowane, aby ułatwić montaż oraz integrację z warstwą hydroizolacyjną. Taki jest na przykład model TWC okrągły Resitrix SKW Full Bond, który zapewnia łatwe i szczelne połączenie z warstwą hydroizolacyjną, w tym z membraną Resitrix SKW Full Bond.
  • Rzygacze z osłoną przeciwrozpryskową redukują ryzyko zachlapania elewacji budynku. Wyposażone w specjalną osłonę, dzięki czemu skutecznie kierują wodę na bezpieczną odległość od fasady, zapobiegając jej zawilgoceniu.

Montaż i konserwacja rzygaczy dachowych

Nie ma wątpliwości, że odpowiednio dopasowany rzygacz do dachu attykowego spełni właściwie swoje zadanie, odprowadzając wodę. Równie istotne jest to, aby dobrze go zamontować. To dość proste, wymaga jedynie odpowiedniego osadzenia elementu w konstrukcji attyki, jak również uszczelnienia połączenia z hydroizolacją. Jeśli mowa o dachach o większej powierzchni, zaleca się montaż kilku rzygaczy, które rozmieszczone powinny być w strategicznych miejscach. Pozwoli to im równomiernie odprowadzać wodę. Nie możemy też zapominać o ich regularnej konserwacji. Mowa tu o okresowym czyszczeniu i kontrolowaniu szczelności połączeń. To ważne, gdyż zaniedbanie tych czynności może prowadzić do zalegania wody na dachu, co z kolei zwiększa ryzyko uszkodzeń konstrukcyjnych i w konsekwencji przenikania wilgoci do wnętrza budynku.

Podsumowując, decydując się na dach attykowy, musimy koniecznie pamiętać o zainstalowaniu rzygaczy. To gwarant jego dobrej kondycji przez długie lata i naszego spokoju – braku problemów związanych z zalaniem itp.