Nie od dziś wiadomo, że seler korzeniowy jest bardzo smaczny, a do tego bardzo zdrowy. Dzięki temu, że można go, bez najmniejszego problemu, uprawiać w warunkach domowych, wiele osób chętnie decyduje się na to. Warto jednak pamiętać, że uprawa tego warzywa, nie należy do najłatwiejszych. Dobra informacja to taka, że dzięki zastosowaniu kilku prostych reguł, będziemy mogli cieszyć się z uzyskania całkiem dorodnych selerów. Jak więc sadzić seler, żeby był duży?
Jak sadzić selery?
Przede wszystkim należy pamiętać, że selery wysiewa się do pojemników w połowie lutego, choć jeśli się zagapimy, można to zrobić najpóźniej do początku marca. Kolejny ważny termin, jeśli chodzi o sadzenie selera, to połowa maja, gdy przychodzi pora na wysadzanie sadzonek selera do gruntu. I tutaj dobra wiadomość. Jeżeli nie posiadamy własnych sadzonek, bez kłopotu zakupimy je w określonych sklepach lub na popularnych giełdach ogrodniczych. Należy pamiętać, aby sadzonki nie posiadały więcej niż pięć liści.
Sadzenie selera, aby był duży opiera się na bardzo ważnej zasadzie – nie można sadzić selera zbyt gęsto. Najlepszym rozstawem, dla selera korzeniowego, będzie 30×40 cm. Musimy pamiętać, że sadzonki muszą być precyzyjnie zasadzone w spulchnionej glebie. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, aby korzenie nie były podwinięte. Sadzonkę należy zasadzać na głębokości zbliżonej do tej, na jakiej rosła w rozsadzie.
Jak uprawiać seler?
Seler nie jest łatwym warzywem do uprawy. Warto mieć na uwadze, że w kwestii gleby, wymagania są duże i najważniejsze jest, aby zapewnić temu warzywu żyzna glebę, która nie będzie zbyt ciężka, a jednocześnie jej odczyn będzie obojętny. Gleba musi być wilgotna, jednak należy uważać, aby nie była podmokła. Bardzo ważnym czynnikiem dobrej uprawy selera jest także stanowisko, które powinno być słoneczne.
Ważne jest, aby seler nie był sadzony na grządkach po pietruszce, marchewce, cebuli, porze czy koprze, a także na tych samych grządkach rok po roku. Idealnym przedplonem, dla selera korzeniowego, są warzywa kapustne.
Podlewanie i nawożenie selera
Sadzenie selera dla dużych rozmiarów tego warzywa, to także dbanie o odpowiednie podłoże. Aby seler był mądrze uprawiany, należy utrzymywać wilgotne położenie, ponieważ roślina ta potrzebuje dość duże ilości wody i wymaga regularnego podlewania. Oczywiście w okresach przeciągającej się suszy, nawet codzienne podlewanie będzie bardzo wskazane. Nie mniej istotne jest także dbanie o regularne plewienie grządki, a także spulchnianie gleby.
Warto mieć na uwadze, iż pierwszy rok po oborniku, jest bardzo dobrym czasem na uprawę selera. Na wiosnę warto wzbogacić glebę kompostem, a także zastosować nawóz azotowy, który dobrze jest zrobić dwa razy podczas wegetacji.
Uprawa selera nie należy do najłatwiejszych. Jednakże efekt końcowy wart jest poświęcenia. Aby seler był duży, należy sadzić go i dbać o niego wręcz perfekcyjnie. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z doświadczenia wieloletnich ogrodników, którzy znają pewien trik, który sprzyja uprawie dorodnych selerów. Tenże trik sprawia, że seler rośnie w korzeń. Mianowicie, kilka razy w ciągu wegetacji, należy zagłębić nóż w ziemi i obciąć korzenie boczne wokół bulwy. Zostawiając jedynie korzenie, które rosną pod bulwą, damy szansę na rozwój dość sporych rozmiarów selera. Tę operację trzeba jednak przeprowadzić wręcz perfekcyjnie, aby nie uszkodzić bulwy.