Jak przyspieszyć wzrost tui? – praktyczne porady

jak przyspieszyć wzrost tui

Tuje znajdują się w większości polskich ogrodów. Ich ogromna popularność wynika z intensywnego, zielonego koloru, niskiej ceny, a także z możliwości szybkiego wzrostu. Powszechnym celem sadzenia tui jest ochrona prywatności, dlatego każdy nowy właściciel z niecierpliwością czeka na kolejne centymetry wzrostu. Przy niewielkim wysiłku może on zdecydowanie przyspieszyć. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Przedstawiamy, co należy zrobić, aby tuje szybko rosły. Jak przyspieszyć wzrost tui?

Kiedy nawozić tuje?

Rekomendacje wskazują, aby tuje nawozić 2 lub 3 razy w roku. Należy to robić w okresie:

  • wiosennym – od marca do kwietnia,
  • letnim – na początku czerwca,
  • jesiennym – od września do października.

W przypadku tui, które umiejscowione są w glebach ciężkich i z wysoką ilością zasobów w składniki pokarmowe, wystarczające jest tylko jedno nawożenie. Powinno być one wykonane w okresie wczesnej wiosny, tuż po rozpoczęciu wegetacji przez rośliny. Z kolei lekkie i piaszczyste gleby powinny być nawożone od 2 do 3 razy. Jest to wystarczające pod katem dostarczenia potrzebnej ilości składników pokarmowych.

Jaki wybrać nawóz do tuj?

Nawożenie tuj może odbywać się z nawozami jednoskładnikowymi. Sprawdzi się saletra amonowa lub siarczan potasu. Jednak ich dawkowanie wymaga posiada zaplecza wiedzy w tym temacie i konieczna jest stała obserwacja wzrostu i rozwoju rośliny. Nawozy jednoskładnikowe, szczególnie na ubogich glebach, nie pozwalają na pełne pokrycie zapotrzebowania mineralnego rośliny.

Mniej wysiłku wymaga zastosowanie nawozów wieloskładnikowych, które posiadają w swoim składzie wyłącznie zbilansowane dawki makro- i mikroelementów. Dzięki temu łatwiej jest zoptymalizować poziom zapotrzebowania. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór specjalistycznych nawozów do tuj. Stworzone są ze składników, które doskonale pielęgnują i wzmacniają roślinę. Pozwalają uniknąć żółknięcia i brązowienia gałązek. Równolegle odnotowywany jest szybszy wzrost rośliny. Za ich stosowaniem przemawia obecność magnezu i żelaza, czyli składników odpowiedzialnych za intensywną barwę łusek. Są one zdecydowane najlepszym wyborem, jeżeli zastanawiasz się jak przyspieszyć wzrost tui.

Przedawkowanie nawozu do tui

Nadmierne stosowanie nawozów w przypadku tuj przynosi niemalże katastrofalne skutki. Nawozy mineralne mogą doprowadzić do zjawiska zasolenia gleby, dlatego korzenie będą miały utrudnione pobieranie składników pokarmowych z gleby. Tym samym będzie wzrastała ich podatność na choroby. W przypadku podejrzenia przenawożenia tui, warto zastosować nawóz organiczny, np. kompost, obornik. Ulepszają strukturę gleby o łatwo przyswajalne składniki pokarmowe i mikroorganizmy. Niemożliwe jest, aby zastosować za dużo obornika czy kompostu.

Dawkowanie nawozów pod tuje

Największą popularnością cieszą się nawozy w formie granulatu lub w płynie. Te pierwsze charakteryzują się wolniejszym działaniem. Zazwyczaj stosuje się ok. 100 g pod jedno drzewko. Należy rozsypać granulat w okolicach pnia i delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Całość należy obficie podlać.

Nawozy płynne wykazują o wiele szybsze działanie. Bezpośrednio przenikają do gleby. Powinny być one rozcieńczone w wodzie, zgodnie ze wskazaniem producenta. Zastosowanie stężonego nawozu może zniszczyć korzenie i spowodować obumarcie drzewka.