Jakie warzywa lubią cień?

jakie warzywa lubią cień

Zdrowe odżywianie jest obecnie bardzo modnym i dobrym nawykiem, dlatego coraz więcej osób decyduje się na stworzenie przydomowego ogródka. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak sadzić dane warzywa, aby mogły one się bezpiecznie rozwijać.

Czy miejsce sadzenia warzyw ma znaczenie?

Przydomowy ogród to świetna inwestycja, która może zaowocować udanymi zbiorami. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie warzywa mogą być sadzone obok siebie, gdyż na przykład mogą one tym sposobem zabierać słabszym nasionom wodę potrzebną do rozwoju. W wyborze miejsca dużą rolę odgrywają także promienie słoneczne. Należy jednak zwrócić uwagę, iż nie tylko warzywa sadzone w pełnym słońcu mogą mieć szansę na piękny i zdrowy rozwój. Dzięki temu, że są warzywa, które znakomicie radzą sobie w zacienionym miejscu, to bez problemu można je uprawiać, mając ogród od strony północnej.

Jakie warzywa lubią stanowiska zacienione?

Przede wszystkim do warzyw, które lubią stanowisko zacienione, należą:

  • sałata,
  • pietruszka naciowa,
  • roszpunka,
  • lubczyk,
  • kapusta chińska,
  • koperek,
  • czosnek niedźwiedzi,
  • kolendra,
  • szczaw,
  • jarmuż,
  • szpinak.

Dzięki temu można bez problemu stworzyć pachnący i zdrowy ogródek, z którego będzie się, dało korzystać praktycznie przez cały rok. Niektóre z tych warzyw, jak na przykład pietruszka może również zimować, co sprawia, że będzie można ją używać do codziennych posiłków. Warto pamiętać, że warzywa te mogą mieć nieco ciemniejsze liście, ze względu na to, iż nie mają większego dostępu do słońca.

Jak dbać o warzywa w zacienionym miejscu?

Dobrze jest pamiętać o tym, że warzywa, rosnące w zacienionym miejscu mogą być narażone na wilgoć, która może doprowadzić do różnego rodzaju chorób. Przeważnie choroby, które atakują tego rodzaju rośliny to szara pleśń, oraz mogą pojawić się ślimaki, które są bardzo inwazyjnymi szkodnikami. Warto zatem wspomagać rośliny te odżywkami oraz należy zapewnić im odpowiednią wentylację. Warzywa cieniolubne rosną zdecydowanie wolniej, niż te, które mają większy dostęp do promieni słonecznych, przez co trzeba być także cierpliwym ogrodnikiem, jednak gdy już zaczną owocować, to będą udane i zdrowe plony.

Jak można wspomóc rośliny cieniolubne?

Znakomitym sposobem na wspomaganie roślin cieniolubnych jest pomalowanie ściany garażu, domu, czy balkonu lub wiaty na biały kolor. Jasny kolor sprawia, że odbijają się od niego promienie słoneczne i tym sposobem doświetli on rośliny, które mają mało dostępu do słońca w ciągu dnia. Jest to bardzo praktyczny sposób, który może być również łączony z różnego rodzaju odżywkami, które wlewa się lub wsypuje bezpośrednio w ziemię. Dzięki takim zabiegom można także dodatkowo ochronić swoje warzywa przed różnymi szkodnikami i chorobami.

Kiedy najlepiej sadzić warzywa cieniolubne?

Najlepszą porą na sadzenie warzyw jest początek marca, kiedy temperatura na dworze zaczyna się podnosić i stopnieje śnieg, a ziemia przestanie być zmarznięta. Niektóre warzywa mogą być także sadzone jesienią, kiedy ich wzrost przypada w okresie zimowym i tym samym mogą one bezpiecznie przezimować w gruncie, między innymi takim warzywem jest pietruszka, czy koperek. Przy sadzeniu warzyw cieniolubnych dobrze jest pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Warzywa cieniolubne to rośliny, które znakomicie radzą sobie w ciężkich warunkach, dzięki czemu każdy niezależnie od położenia ogrodu, będzie mógł cieszyć się ze swoich zbiorów.