Zatkany zlew kuchenny to uciążliwy… a jednocześnie dość częsty problem, z jakim na co dzień zmagają się domownicy. Potencjalnych powodów tego problemu jest naprawdę wiele: od resztek jedzenia aż po tłuszcze. Zastanawiasz się nad tym, jak odetkać mocno zatkany zlew? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta. Miłej lektury!
Jak odetkać mocno zatkany zlew? Poznaj domowe metody
Możesz kupić w sklepie specjalistyczne środki do udrażniania kanalizacji… aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że nie są to tanie specyfiki. Jeśli masz ograniczony budżet, mamy dla Ciebie bardzo dobrą informację: domowe sposoby na odetkanie zlewu również są skuteczne, a przy okazji znacznie tańsze.
Skuteczne środki chemiczne
Na półkach sklepowych możemy znaleźć m.in. środki chemiczne wykorzystywane do udrażniania rur. Zanim jednak dokonasz zakupu, musisz upewnić się, czy dany specyfik jest dobry do rur wykonanych z materiałów, które są zainstalowane w Twoim domu. Przykładowo, substancje o silnym działaniu żrącym, które znajdują się w niektórych preparatach, mogą uszkodzić aluminiowe rury. Niezależnie od środków, na jakie ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj o jednym – unikaj wdychania oparów, ponieważ mogą one okazać się szkodliwe dla zdrowia.
Klasyczny gumowy przepychacz
Jeśli zlew nie chce się odetkać, a nie możesz użyć specyfików chemicznych (lub nie chcesz ich kupować…), mamy dla Ciebie kolejne rozwiązanie: gumowy przepychacz do rur, czyli narzędzie, które działa na zasadzie pompy ssąco-tłoczącej. Aby użyć przepychacza w odpowiedni sposób, musisz w pierwszej kolejności zatkać otwór przelewowy (możesz to zrobić dłonią lub szmatką). Następnie trzeba przyłożyć gumową końcówkę do odpływu; tyle wystarczy, aby zlikwidować zator.
Soda oczyszczona i ocet – naturalna metoda
Jeśli nie masz ani dedykowanych środków chemicznych do udrażniania rur ani przepychacza, z pewnością w Twojej kuchni znajdują się soda oczyszczona czy ocet. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że duet ten potrafi zdziałać cuda. W jaki sposób należy je wykorzystać? Cóż, sposób działania w takiej sytuacji nie jest szczególnie skomplikowany: musimy:
- wlewamy pół szklanki octu,
- wsypać do odpływu około pół szklanki sody oczyszczonej.
Jeśli to zrobisz, powstała w ten sposób mieszanka zacznie się pienić. Nie jest to żaden powód do niepokoju, ponieważ buzowanie to naturalna reakcja chemiczna, do jakiej dochodzi wskutek połączenia tych dwóch specyfików. Następnie, po kilku minutach musimy zalać odpływ wrzątkiem oraz odczekać przynajmniej kwadrans. Na koniec, wszystko spłukujemy wodą i sprawdzamy, czy zator został usunięty. Jeśli nie, możemy całość powtórzyć jeszcze raz, aż do skutku.
Jak zapobiegać zapychaniu się zlewu?
Lepiej zapobiegać niż leczyć — ta stara maksyma sprawdza się nie tylko w odniesieniu do medycyny, ale także w przypadku tak prozaicznej czynności, jaką jest odtykanie zatkanego zlewu. Jeśli zależy Ci na tym, by uniknąć podobnego problemu w przyszłości, musisz pamiętać o kilku prostych zasadach. Pamiętaj, by stosować drobne sitka do zlewu, ponieważ skutecznie zatrzymują one resztki jedzenia, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania zatorów. Oczywiście, nie należy również wrzucać do odpływu resztek jedzenia, ponieważ mają one to do siebie, że szybko gromadzą się oraz zatykają rury.