Jak usunąć silikon? Poznaj sprawdzone sposoby

nakladanie nowego silikonu

W dzisiejszych czasach silikon to jeden z najbardziej popularnych materiałów dedykowanych do wykonywania izolacji oraz łączeń. Bardzo wiele osób podkreśla jego łatwą aplikację, trwałość, jak również elastyczność gotowych powierzchni. Nic więc dziwnego, że jest powszechnie wykorzystywany przy wielu, różnorodnych pracach naprawczych oraz montażowych. Jak usunąć silikon, gdy chcemy dokonać demontażu? Poznaj sprawdzone i niezawodne metody.

Ocet i płyn do mycia naczyń – usuń rozlany, świeży silikon

Jak usunąć silikony, które rozlały się w trakcie ich aplikacji? Są to preparaty silnie brudzące, które są jeszcze trudniejsze do usunięcia niż np. plamy z czerwonego wina, czy trawy.

Silikony to preparaty, które uda nam się usunąć z rozlanej powierzchni przy użyciu octu, płynu do naczyń, albo acetonu. Dla przykładu zmywacz do paznokci z acetonem należy wlać na wacik i wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Na samym końcu należy umyć je wodą. Jeśli chcemy użyć płynu do naczyń, obficie należy zalać to miejsce, a następnie zebrać zabrudzenie przy użyciu gąbki, albo papieru toaletowego. Są do metody dedykowane do usuwania świeżo rozlanego silikonu.

Usuwanie starego sylikonu w celu wymiany na nowy

Jak usunąć silikony stare, które znajdują się w naszych kabinach prysznicowych, czy w uszczelnieniach naszych zlewów, umywalek, i wielu innych urządzeń. Zdarza się, że silikon po pewnym czasie użytkowania przestaje pełnić swoją funkcję, bądź ulega zabrudzeniom w postaci pleśni. Niejednokrotnie dokonujemy również wymiany wyposażenia naszych domów, kiedy musimy mierzyć się z usunięciem starego sylikonu. W przeciwieństwie do miękkiego, świeżo nałożonego preparatu, metody takie jak ocet, czy aceton, nie będą mogły przynieść zamierzonych rezultatów. Jak usunąć silikon zaschnięty? Należy użyć ostrego narzędzia- doskonałym wyborem będzie np. nóż do tapet z wymiennymi końcówkami. Przy jego użyciu należy na samym początku odkleić zaschnięty silikon od rantu ściany, umywalki, czy kabiny. Następnie systematycznie, kawałek po kawałku, należy usuwać stary silikon.

Właściwe oczyszczenie i przygotowanie powierzchni

Usunięcie, wyjęcie starego silikonu, nie jest końcem demontażu, czy prac naprawczych. W celu położeniach nowej warstwy preparatu, stary materiał musi zostać dokładnie odczyszczony. Nie powinniśmy zostawiać skrawków starego silikonu. Co więcej, jeśli już uda nam się usunąć w sposób bardzo dokładny nałożony silikon, powierzchnia, która będzie wypełniana nową warstwą, musi być na to dokładnie przygotowana. Należy zastosować specjalistyczne preparaty odtłuszczające. Dzięki ich zastosowaniu możemy mieć całkowitą pewność, że nowa warstwa silikonu będzie trwale, doskonale, a co najważniejsze szczelnie wypełniać przestrzeń, chroniąc przed zalaniem, czy zawilgoceniem.

Pomimo tego że silikon jest preparatem uporczywym do usunięcia (zarówno jeśli mowa o starym, zaschniętym materiale, jak również o nowym, miękkim), znając sprawdzone metody i techniki działania, bez przeszkód uda nam się łatwo i szybko pozbyć się niechcianych zabrudzeń bądź wypełnień.