Kiedy przyciąć jabłoń? Najważniejsze wskazówki

kiedy przyciąć jabłoń

Prawidłowe przycinanie jabłoni jest absolutnie niezbędne dla jej zdrowia oraz wysokiej jakości owoców. Odpowiedni czas przycinania nie tylko pobudza wzrost, lecz także ewidentnie zwiększa plony i poprawia ich jakość. Kiedy przyciąć jabłoń, aby uzyskać najlepsze efekty?

Dlaczego warto przycinać jabłoń?

Przycinanie jabłoni jest bardzo ważne, ponieważ wspomaga zdrowy rozwój drzewa, pozwala utrzymać odpowiednią formę korony, a także pozwala kontrolować jego wysokość i rozłożystość. Cięcie pozwala ponadto o wiele lepiej regulować dostęp światła do poszczególnych gałęzi, co jest niebywale ważne, albowiem dobrze nasłonecznione owoce dojrzewają szybciej i mają atrakcyjniejszy smak. Usuwanie suchych, chorych i uszkodzonych gałęzi zapobiega rozwojowi chorób i znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji grzybowych. Przeprowadzając cięcia, można także uniknąć nadmiernego zagęszczenia korony. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że regularne cięcie ma też niemały wpływ na jakość i ilość owoców. Przycinane drzewa owocują znacznie bardziej obficie, a ich owoce są o wiele większe i smaczniejsze. Przycinanie młodych drzewek pomaga im o wiele szybciej przyjąć odpowiednią formę, dzięki czemu ich dalszy rozwój przebiega bez niechcianych problemów. Po dziś dzień sporo osób nie wie, kiedy przycinać jabłoń, aczkolwiek jest to poważny błąd, ponieważ odpowiednie cięcie niesie za sobą mnóstwo korzyści.

Optymalny czas na przycinanie jabłoni, czyli cięcie zimowe

Najlepszym czasem na przycinanie jabłoni jest prawdopodobnie okres zimowy, a dokładniej wczesna wiosna, kiedy to drzewo zacznie bardzo intensywnie rosnąć i zanim pojawią się na nim pierwsze pąki. Optymalnym terminem zdaniem ekspertów jest okres od lutego do początku marca, ponieważ wówczas nie ma już ryzyka sporych mrozów, a pąki jeszcze nie zaczęły się rozwijać. W tym okresie roślina znajduje się w stanie spoczynku. Sprawia to, że cięcie jest dla niej mniej obciążające i o wiele szybciej dochodzi do regeneracji ran powstałych po przycinaniu. Cięcie zimowe sprzyja także kontroli nad kształtem drzewa oraz polepszeniu jego struktury. Usuwanie zbędnych gałęzi na wczesnym etapie wzrostu pozwala o wiele lepiej kontrolować rozwój korony. Przycinanie w okresie zimowym jest szczególnie rekomendowane w przypadku młodych drzew, które stopniowo zaczynają przyjmować właściwy kształt, a także w przypadku starszych drzew, które wymagają wyraźnego odmłodzenia.

Cięcie letnie – kiedy i po co przeprowadzać?

Jeśli zadajesz sobie pytanie: jabłoń – kiedy przyciąć, to pamiętaj, że oprócz cięcia zimowego można dodatkowo przeprowadzić cięcie letnie, aczkolwiek jest ono bardziej delikatne i mniej intensywne. Cięcie letnie wykonuje się przeważnie w czerwcu lub lipcu, kiedy to jabłoń zakończyła najważniejszy etap wzrostu, a pędy są już należycie wykształcone. Ten rodzaj cięcia stosuje się głównie po to, aby przerzedzić koronę i polepszyć dostęp światła do owoców. W okresie letnim przycinanie polega przede wszystkim na usuwaniu tzw. wilków, a więc pionowych, nieproduktywnych pędów, które zabierają energię drzewu, nie przynosząc korzyści w postaci owoców. Usuwanie wilków sprzyja korzystniejszemu rozwojowi owoców i polepszeniu ich jakości. Cięcie letnie ma na celu również zapobieganie przesadnemu zagęszczeniu korony, które pogarsza przepływ powietrza i może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Warto pamiętać, że cięcie letnie musi być mniej intensywne niż zimowe, aby nie osłabić drzewa.