Lawenda to roślina, która cieszy nasze oczy swoimi fioletowymi kwiatami… a to tylko jedna spośród wszystkich jej zalet. Musisz bowiem wiedzieć, że oprócz tego lawenda roztacza również intensywny, przyjemny dla ludzkiego nosa zapach. Musisz jednak wiedzieć, że absolutnie konieczne jest systematyczne przycinanie lawendy; praktyka ta sprzyja zdrowemu wzrostowi rośliny, a do tego również zapobiega drewnieniu pędów. Dowiedz się, kiedy przycinać lawendę.
Dlaczego przycinanie lawendy to absolutne must-have?
Przycinanie lawendy jest kluczowe, jeśli nie chcesz, by pędy tej rośliny zaczęły drewnieć, a roślina straciła swój nietuzinkowy wygląd. Regularne przycinanie lawendy sprawia, że roślina ta łatwiej się rozkrzewia oraz obficie kwitnie. Musisz bowiem wiedzieć, że młode pędy lawendy są zazwyczaj bardziej podatne na rozrost. A zatem, jeśli będziesz regularnie przycinać lawendę, sprawisz, że roślina będzie bujniej i gęściej rosnąć.
Kiedy należy po raz pierwszy przycinać lawendę?
Pierwsze cięcie należy wykonać niezwłocznie po posadzeniu młodych okazów lawendy. Zalecamy na tym etapie skracać pędy o połowę ich długości. Takie działanie pomoże roślinom lawendy lepiej zaaklimatyzować się w nowym środowisku. Młode krzewy tej rośliny, które zostały przycięte niezwłocznie po posadzeniu lawendy, będą mocniejsze, co przełoży się na ich lepszą kondycję w przyszłości.
Wiosenne cięcie lawendy. Jak należy podejść do tego zadania?
Jeśli chodzi o wiosenne cięcie lawendy, zdecydowanie najlepszym czasem na to jest okres od połowy marca do pierwszych dni kwietnia. Dzięki temu uda Ci się zachować zwartą formę krzewu. Jeśli przytniesz lawendę w okresie wiosennym, uda Ci się również uniknąć tzw. łysych gniazd, przez co rozumiemy miejsca, w których nie rosną nowe gałęzie. A zatem, wiosenne przycinanie lawendy to sposób na zapewnienie roślinie równomiernego wzrostu.
Letnie przycinanie lawendy. Poznaj podstawowe zasady
Letnie cięcie lawendy pozwala usunąć przekwitłe kwiatostany oraz bezlistne i wysuszone łodygi. Zalecamy, przeprowadzić letnie przycinanie lawendy w okresie między lipcem a pierwszą połową września. To bardzo ważne, ponieważ właśnie wtedy lawenda intensywnie kwitnie. Przycinanie pozwala pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia.
Przy okazji: zalecamy Ci, by nie przycinać lawendy zbyt nisko, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia wiązek przewodzących, a w efekcie — do rozwoju chorób, które stwarzają ryzyko obumierania roślin.
Jesienne przycinanie lawendy. Co trzeba wówczas zrobić?
Cięcie jesienne lawendy potraktuj jako alternatywę dla wiosennego przycinania. Optymalny czas na przeprowadzenie prac w tym zakresie to połowa września, kiedy to dni są jeszcze względnie ciepłe oraz suche (rzecz jasno, wszystko zależy od pogody, jaka panuje w tym dniu). Pamiętaj, by uniknąć zbyt późnego cięcia (np. w październiku), ponieważ mogłoby to narazić krzewy lawendy na uszkodzenia, jakie są związane z:
- niskimi temperaturami,
- nadmiarem wilgoci.
Przy okazji, pamiętaj o jeszcze jednej, ważnej kwestii: podczas jesiennego przycinania lawendy warto skupić się w szczególności na młodych i zielonych pędach, unikając raczej przycinania zdrewniałych części, ponieważ może to osłabić roślinę. Regularne cięcie lawendy w miesiącach jesiennych to działanie, które wspomaga rozwój korzeni, a przecież to właśnie one gromadzą energię niezbędną do wzrostu w okresie wiosenno-letnim.