Na jakiej wysokości okap nad kuchenką?

na jakiej wysokości okap

Powszechnie uważa się, że okap jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że jego poprawne działanie uzależnione jest od właściwej wysokości nad kuchenką. Na jakiej wysokości okap powinien zostać zamontowany, aby jego praca była efektywna? Co powinno się wiedzieć na temat okapów przed ich montażem i rozpoczęciem używania?

Czy okap w kuchni jest obowiązkowy?

Naturalnym procesem gotowania jedzenia jest wydzielanie się ogromnej ilości pary wodnej, w której dodatkowo obecny jest tłuszcz. Jeśli nie odprowadzi się jej poza kuchnię, bardzo szybko na meblach, a często nawet ścianach i suficie pojawią się pomarańczowe, bardzo trudne do usunięcia zacieki. Istnieje jednak sposób na to, aby takie plamy nie powstawały — należy podczas gotowania mieć włączony okap, który zassie parę wodną i wyprowadzi ją poza mieszkanie. Dlatego też, choć prawo budowlane nie nakłada obowiązku montażu okapu, jest to jedno z najważniejszych urządzeń w domu.

Dlaczego okap powinien być na odpowiedniej wysokości?

Inwestorzy, kupując okap, zwracają uwagę na jego markę, siłę ciągu, a często także głośność pracy. Nie zdają sobie jednak sprawy, że ogromne znaczenie dla poprawnego działania okapu ma wysokość jego montażu. Na jakiej wysokości okap musi zostać zamontowany i dlaczego to tak istotne?

Poprawna wysokość okapu to przede wszystkim odpowiednio efektywna pracy. Jeśli okap będzie za wysoko, cząsteczki wody i tłuszczu rozproszą się w powietrzu i okap nie będzie w stanie ich pochłonąć. Z drugiej jednak strony zbyt nisko zamontowany okap nie będzie radzi sobie z odprowadzeniem całego zanieczyszczenia, co skutkować będzie osadzaniem się brudu na jego powierzchni.

Od czego zależy wysokość okapu nad kuchenką?

Właściwa wysokość okapu nad kuchnią ma kolosalne znaczenie dla poprawnego działania tego urządzenia. Wiedzieć jednak trzeba, że nie ma jednej ustalonej od górnie wysokości, na której okap powinien być założony. Istnieje szereg czynników, które wpływają na to, jak wysoko powinien on zawisnąć nad kuchnią. Jakie to czynniki i co powinno się o nich wiedzieć przed rozpoczęciem procesu zakładania okapu?

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wysokość montażu okapu, jest rodzaj używanej kuchenki. Jeśli posiadamy w domu płytę indykcyjną lub elektryczną, powinniśmy zamontować okap stosunkowo nisko. Wiedzieć bowiem trzeba, że tego rodzaju kuchenki nie emitują silnych fal cieplnych, co ogranicza wysokość rozprzestrzeniania się oparów z gotowania. Zupełnie odwrotnie jest jednak w przypadku kuchenki gazowej, która ma bardzo wysoki zakres fali cieplnej, więc nisko osadzony okap mógłby zostać nawet uszkodzony przed generowane ciepło.

Kolejnym krytycznie ważnie czynnikiem jest sam rodzaj kupionego okapu. W zależności od tego, jak ma on moc, a także, jaki jest jego kształt, powinno się zamontować go na innej wysokości. W tym wypadku bardzo pomocna jest przygotowana przez producenta instrukcja obsługi, w której zawarte są informacje na temat wysokości montażu konkretnego modelu okapu.

Na jakiej wysokości powinien być zamontowany okap w kuchni?

Jak wysoko okap nad kuchenką będzie pracował najefektywniej? Najczęściej kupowany okap przyścienny powinno się montować na wysokości około 60-70 cm nad płytą elektryczną. Podobna wysokość zalecana jest dla okapu wyspowego, który montowany jest nad wyspą kuchenną. Jeśli posiada się okap w zabudowanie np. chowany w szafce kuchennej, jego specjalna konstrukcja gwarantuje, że może być zamontowany nawet 50 cm nad płytą kuchenną. Jaka natomiast powinna być wysokość, jeśli zamiast płyty elektrycznej lub indukcyjnej posiada się kuchenkę gazową? Do powyższych zalecanych wysokości powinno się w takim wypadku dodać około 10 cm, aby uzyskać efektywną i bezpieczną pozycję okapu.