Co jest lepsze piana pur czy wełna? Praktyczny poradnik

Co jest lepsze piana pur czy wełna?

Odpowiednie ocieplenie budynku ma ogromne znaczenie dla komfortu życia w danym miejscu, lecz również bezpieczeństwa domu, a także kwestii finansowych związanych np. z rachunkami za ogrzewanie. Nic więc dziwnego, że inwestorzy bardzo uważnie analizują dwa najpopularniejsze rozwiązania. Prezentujemy poniżej najważniejsze zalety oraz wady pianki PUR, a także wełny mineralne. Co jest lepsze piana PUR czy wełna i na co warto postawić?

Właściwości użytkowe

Głównym czynnikiem, który powinno się wziąć pod uwagę, decydując się na jedną z wielu dostępnych technologii ocieplania budynku, są różnego typu właściwości użytkowe. Mowa w tym wypadku o jakości izolacji termicznej, lecz także akustycznej oraz zabezpieczeniu przed pożarem lub wilgocią. Pianka PUR czy wełna, co jest lepsze?

Izolacja termiczna

Współczynnik przewodzenia ciepła to zdecydowanie najważniejszy wskaźnik, który powinno się brać pod uwagę, wybierając metodę ocieplenia budynku. To właśnie ten parametr wskazuje, jak skuteczna w zapewnieniu dobrego ocieplenia będzie pianka PUR lub wełna. Najlepsze na rynku pianki o charakterystyce zamknięto-komorkówej osiągają 0,026 W/mK, natomiast wełna nawet 0,030 W/mK. Pamiętać jednak trzeba, że pianka ze względu na sposób montażu wykazuje się większą szczelnością, podczas gdy między panelami z wełny powstawać będą mikro szczeliny, przez które przenikać może ciepło.

Izolacja akustyczna

Analizując piankę PUR oraz wełnę mineralną warto przyjrzeć się także izolacji akustycznej, która może w znaczący sposób wpłynąć na komfort życia w danym domu. W tym wypadku bezapelacyjnie lepszym rozwiązaniem będzie wełna, która z powodzeniem używana może być nawet do wygłuszania ścian i stropów. Niestety pianka PUR posiada wyraźnie gorszy współczynnik pochłaniania dźwięków.

Zabezpieczenie przed wilgocią i ogniem

Ogromne znaczenie powinno mieć także to, jak materiał ociepleniowy radzi sobie z różnego rodzaju zagrożenia, w tym z wilgocią oraz z ogniem. Będzie to miało kolosalny wpływ na trwałość konstrukcji, lecz również jej bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed wilgocią, to oba materiały są do siebie dość zbliżone parametrami. W przypadku jednak ochrony przed ogniem zdecydowanie lepiej sprawdza się wełna, która ma bardzo dużą odporność na wysokie temperatury. Dobre pianki PUR to materiał niepalny, lecz klasę gorszy.

Sposób montażu

Niezwykle ważną kwestią podczas dokonywania wyboru między pianką PUR a wełną mineralną, jest montaż. W przypadku pianki PUR ma się do czynienia z materiałem, który tak naprawdę powstaje dopiero na placu budowy — jest on wytwarzany przez specjalne urządzenie, które następnie natryskuje piankę na konkretną powierzchnię. Wełna z kolei jest rozwijana z dużej rolki lub układana panelami.

Co jest lepsze wełna czy pianka PUR? Zdecydowanie polecana jest pianka, która nie tylko niezwykle szybko jest nakładana, lecz dodatkowo jej charakterystyka pozwala uzyskać bardzo szczelne zabezpieczenie. Ułożenie wełny zajmuje znacznie więcej czasu, a i tak nigdy nie uzyska się tak dużej szczelności, którą cechuje się natryskiwana i pęczniejąca na powierzchni pianka.

Trwałość pianki PUR i wełny

Na koniec pozostaje kwestia trwałości pianki PUR oraz wełny mineralnej. W końcu żaden inwestor nie chce po kilku latach dokonywać wymiany całego ocieplenia w domu. Piętą achillesową wełny jest niestety jej sposób montażu — rozwijanie jej z rolki lub układanie paneli sprawia, że rozwiązanie to jest o wiele gorszej jakości niż pianka PUR. W efekcie tego konieczne jest jej wymienianie lub przynajmniej naprawianie o wiele częściej. Z drugiej strony natryskiwana pianka PUR, która dodatkowo jest niezwykle szczelna i świetnie pokrywa każdą powierzchnię, gwarantuje niezmienność swoich właściwości przez minimum 25 lat.