Wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, w jaki sposób postępować z powstającym podczas różnych prac budowlanych gruzem. Przykładowo, czy prawnie dozwolone jest zakopywanie gruzu w ziemi? A może należy go po prostu umieścić w pojemniku na odpadki, jak wszystkie inne generowane przez gospodarstwo domowe śmieci? Warto zapoznać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi gruzu budowlanego, aby nie popełnić poważnego błędu, który będzie skutkował konsekwencjami prawnymi.
Czy gruz budowlany można legalnie przechowywać na działce?
Czym jest gruz budowlany? Są to po prostu odpady, które powstają w czasie przeprowadzania prac budowlanych. Mowa w tym wypadku o rozbiórkach, remontach, a także demontażach lub po prostu budowach. Czy w legalny sposób można przechowywać powstały w wyniku takich prac gruz na swojej działce? Wiedzieć trzeba, że są to odpady, które potencjalnie stanowią bardzo duże zagrożenie dla środowiska, dlatego ich przechowywanie jest zakazane. Co w takim razie można zrobić z gruzem?
W pierwszej kolejności pamiętać trzeba, że gruz nie jest zaliczany do odpadów komunalnych, dlatego nie można wyrzucić go po prostu do pojemnika z innymi śmieciami. Jeśli chcemy legalnie pozbyć się gruzu budowlanego, powinniśmy wynająć specjalny kontener. Dzięki niemu gruz nie będzie zanieczyszczał posiadanej działki, lecz dodatkowo szkodliwe substancje nie przedostaną się do gruntu, co mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla środowiska. Co dzieje się z gruzem, który zostanie umieszczony w kontenerze? Po przetransportowaniu go do zakładu oczyszczania możliwe będzie odzyskanie z niego wielu cennych materiałów i powstanie bardzo cennego kruszywa budowlanego.
Czego nie można robić z gruzem?
Osoby, którym zalega na działce gruz budowlany, bardzo często nie mają po prostu świadomości, co powinno się z nim zrobić. Część z tych osób świadomie łamie przepisy i chcąc zaoszczędzić, pozbywa się gruzu w nielegalny sposób. Jakie działania są niedozwolone i czego powinno się unikać?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że absolutnie niedozwolone jest zakopywanie gruzu w ziemi — jest to szkodliwe dla środowiska, a także potencjalnie niebezpieczne dla samych mieszkańców. Co więcej, nie można gromadzić gruzu na gołej ziemi, pozostawiać go na terenach publicznych, a także wywozić go np. do lasu. Za takie działania grożą bardzo surowe kary.
W jaki sposób uniknąć kar?
Jeśli wiemy, że w najbliższym czasie przeprowadzać będziemy prace budowlane lub remontowe i na naszej działce pojawi się gruz, powinniśmy odpowiednio wcześniej zamówić specjalny kontener do jego gromadzenia. Jeśli na kontener nie mamy miejsca na działce, doskonałym rozwiązaniem będą tzw. worki big bag, które także służą do przechowywania w bezpiecznych warunkach gruzu. Wynajęcie kontenera lub zakupienie specjalnego worka to niezwykle proste czynności, a dodatkowo stosunkowo tanie więc niewielkim kosztem można zadbać o porządek i jednocześnie uniknąć poważnych kar.
Co w sytuacji, gdy sąsiad nielegalnie przechowuje gruz?
Składowany na działce gruz stanowi duże niebezpieczeństwo, lecz jest także po prostu niebezpieczny. Dlatego też, jeśli zauważymy u swojego sąsiada zakopany gruz w ziemi lub pozostawiony na glebie, mamy podstawy, aby taki fakt zgłosić odpowiednim służbom. Składowany gruz w bezpośredni sposób zakłóca sferę sąsiedzkiej własności i można domagać się zaprzestania takich praktyk. Oczywiście równie naganne jest przerzucanie nieczystości w postaci gruzu na sąsiednią działkę.