Jednostki miary – temat ten poruszany jest już w szkole podstawowej. Z czasem zostaje on rozwinięty, dzięki czemu można poznać kolejne jednostki, którymi możemy mierzyć różne rzeczy. Wśród omawianych zagadnień znajduje się metr bieżący. Czym on jest? Warto przypomnieć sobie wiedzę, ponieważ wiele osób dorosłych może mieć problem z wyjaśnieniem tego pojęcia.
Metr bieżący
Metr bieżący to jednostka, dzięki której możliwe będzie zmierzenie powierzchni wielowymiarowych. Metr bieżący=jeden metr. Ważne jest to, że metr bieżący może być wykorzystywany w przypadkach, gdy szerokość oraz głębokość są stałe i nie nastąpi zmiana tego. Ciężko sobie to może wyobrazić, ale odwołując się do pewnych przykładów poniżej, łatwiej będzie sobie wyobrazić, z czym tak naprawdę ma się do czynienia. M.b. to skrót, który można często spotkać. To właśnie on oznacza bieżący metr, którym mogą być oznaczane rolki tapety lub też fundamenty domu. Metr bieżący to jednostka, która jest także wykorzystywana przez firmy specjalizujące się w wyrobie blatów kuchennych, parapetów, itd.
Czy metr bieżący to to samo, co metr kwadratowy?
Nie. Warto to zaznaczyć, ponieważ wiele osób popełnia błąd, przez co ich rachunki nie są zgodne z prawdą. Otóż metr kwadratowy jest jednostką miary, która wykorzystywana jest do określenia wielkości poszczególnych powierzchni, np. pokoju. Chcąc obliczyć prawidłową wartość metrów kwadratowych, bierze się zawsze pod uwagę długość i szerokość. Takich wymogów nie ma, jeżeli chodzi o obliczenie metra bieżącego.
Dzięki metrom bieżącym można za to policzyć, jaką powierzchnię ściany, podłogi lub innego elementu uda się pokryć przy pomocy, np. materiałów budowlanych. Przykładem może być tapeta, która ma aż siedem metrów bieżących. Sama szerokość tapety wynosi 2 metry i nie będzie się zmieniać. Teraz trzeba pomnożyć 7×2. Wynik to 14 m2. Na tyle dokładnie powierzchni starczy tapety. Trzeba pamiętać o jednej ważnej kwestii. To, że ktoś ma siedem metrów bieżących tapety nie oznacza, iż zawsze będzie można nią pokryć aż 14m2. Może się bowiem okazać, że jej szerokość wyniesie tylko 1 m. W tym momencie tapety wystarczy tylko na 7m2. Dzięki tym przykładom łatwiej będzie zrozumieć, czym tak naprawdę różni się metr kwadratowy od bieżącego.
1=1
Czy każdy jest w stanie prawidłowo policzyć metry bieżące? Oczywiście, że tak. Jak już było mówione, jeden metr bieżący jest równy jednemu metrowi długości. Można również powiedzieć, że jeden metr długości to nic innego jak 100 centymetrów bieżących. Ta matematyka, która jest bardzo często wykorzystywana w branży budowlanej, wbrew pozorom nie jest tak skomplikowana. Kilka obliczeń i każdy będzie już miał świadomość tego, jak liczyć.
Ile zapłacę za metry bieżące? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, ponieważ wiele osób się na tym łapie, błędnie sądząc, że za rolkę tapety lub innych materiałów, zapłaci mniej. Na ścianę – jak już było wspomniane wyżej – potrzebna jest tapeta o szerokości dwa metry. Łączna długość tapety wyniesie siedem metrów. Klient będzie musiał zapłacić za produkt, którego wymiary wynoszą 7 na dwa metry. 14 metrów należy pomnożyć przez podaną cenę, aby mieć świadomość tego, ile finalnie wyjdzie rachunek.
Warto poćwiczyć tą umiejętność związaną z metrem bieżącym. Szczególnie jeżeli ktoś przygotowuje się do prac remontowych.