Przycinanie maliny jest najważniejszym elementem jej pielęgnacji, który w istotny sposób wpływa na jakość i obfitość plonów, a także na zdrowie roślin. Regularne cięcie umożliwia znacznie lepsze przewietrzenie krzewów i niweluje ryzyko rozwoju niechcianych chorób. Właściwe przycinanie malin wymaga jednak przestrzegania kilku ważnych zasad. Jakie należy mieć na uwadze?
Kiedy przycinać maliny? Odpowiedni termin na cięcie
Termin przycinania malin to dla wielu osób zagadka. Warto pamiętać, że zależy on od ich rodzaju. Przede wszystkim maliny można podzielić na letnie i jesienne. Maliny letnie owocują na pędach dwuletnich, zatem ich przycinanie należy zaplanować po zbiorze owoców, a więc pod koniec lata. Przycinanie malin letnich na przełomie sierpnia i września umożliwia pozbycie się starych, już nieowocujących pędów, pozwalając tym roślinie na znacznie lepsze przygotowanie się do kolejnego sezonu. Z kolei maliny jesienne, które owocują na pędach jednorocznych, przycina się późną jesienią albo na wiosnę, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. W efekcie krzewy mają odpowiedni czas na rozwinięcie nowych pędów, na których pojawią się owoce. Warto mieć na uwadze to, że regularne przycinanie obu rodzajów malin sprzyja intensywnemu wzrostowi nowych pędów i poprawia zdrowie roślin. Dlatego też pamiętanie o nim jest niebywale istotne.
Jak przycinać maliny letnie? Poradnik krok po kroku
Osoby zainteresowane przycinaniem malin letnich powinny pamiętać o tym, że proces ten polega głównie na usuwaniu starych, już owocujących pędów, które obumierają po zakończeniu okresu owocowania. W tym przypadku kluczowe jest przycięcie pędów tuż nad ziemią, zapobiegając tym samym niepotrzebnemu gromadzeniu się energii rośliny na pędach, które nie przyniosą już owoców. Przed przystąpieniem do cięcia musisz bardzo starannie obejrzeć krzew i zidentyfikować stare pędy, które da się bez trudu rozpoznać po zbrązowiałej korze oraz pozostałościach po owocach. Oprócz usuwania starych pędów rekomenduje się również przerzedzenie młodszych, jednorocznych pędów, aby pozostawić wyłącznie najsilniejsze z nich. Przycinanie jednorocznych pędów sprzyja przewiewności krzewu, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. W przypadku malin letnich należy unikać pozostawiania zbyt dużej liczby pędów na jednym krzewie. Optymalna liczba to od 6 do maksymalnie 8 najmocniejszych pędów.
Przycinanie malin jesiennych – kluczowe zasady cięcia
Maliny jesienne wymagają zgoła odmiennego podejścia. Owocują one na pędach jednorocznych, dzięki czemu można przycinać je niemal całkowicie. Jesienią warto ściąć wszystkie pędy aż do samej ziemi. Taki sposób przycinania sprzyja bardzo intensywnemu rozwojowi nowych pędów w kolejnym sezonie, zapewniając tym samym obfite owocowanie. Jeśli jednak planujesz późniejsze przycinanie malin, to śmiało możesz poczekać do wiosny, aby przyciąć pędy, nim roślina rozpocznie swój okres wegetacji. W przypadku malin jesiennych warto również rozważyć cięcie częściowe, pozostawiając kilka pędów, które zapewnią o wiele szybsze owocowanie w nadchodzącym sezonie. Taka metoda pozwala uzyskać plony zarówno latem, jak i jesienią, co dla wielu osób może być dodatkowym atutem. Cięcie częściowe może jednak osłabić roślinę, dlatego nie jest rekomendowane w przypadku młodych krzewów, które wymagają stuprocentowego przycięcia dla lepszego rozwoju.