Sukulenty przykładowe gatunki. Poznaj najbardziej popularne propozycje

sukulenty przykładowe gatunki

Coraz więcej osób pragnie otaczać się roślinami w swoich domach, mieszkaniach, czy miejscach pracy. Pozwalają one na relaks, chwilowe oderwanie od trosk dnia codziennego. Sukulenty przykładowe gatunki i ich znajomość, pozwolą nam stworzyć doskonałe aranżacje roślinne. Poznajemy ciekawe rośliny z bliska.

Lithops, czyli żywe kamienie szczęścia

Sukulenty i przykładowe gatunki to wiele propozycji. Jedną z najbardziej popularnych są tzw. żywe kamienie, które nazywają się Lithops. Roślina posiada twarde, mięsiste liście, przez co prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, przypominając swoim wyglądem żywe, twarde, naturalne kamienie. Co więcej, ogromnym atutem jest fakt, że z „kamieni” wyrastają duże, okazałe kwiaty. Wówczas możemy przekonać się o tym, że sukulent to nie kamienie, a piękna, okazała, dostojna roślina. Co ciekawe, na przestrzeni wieków ten gatunek sukulentów zdołał przystosować się do warunków panujących w naturalnym środowisku, nawet ekstremalnie niekorzystnych. W związku z tym są łatwe w uprawie i hodowli. Mięsie liście w kształcie owalnym, o różnych kolorach, stają się jedną z najpiękniejszych dekoracji wielu wnętrz.

Pachypodium lamerei. Palma Madagaskaru

Sukulenty i ich przykładowe gatunki, to także tzw. palma Madagaskaru. Jest to gatunek o bardzo ciekawym pokroju, a przy tym wyjątkowo niewymagających wymaganiach. Inną nazwą, jaką określa się ten gatunek, to gwiazda stepowa. Pomimo tego, że sukulent do złudzenia wyglądem przypomina typową palmę, nie ma z nią za wiele wspólnego. Na szczycie łodyg wyrastają rozety ciemnozielonych liści. Powierzchnię masywnych, zgrubiałych pędów, gęsto pokrywają ciernie. Sukulent szybko rośnie, a w młodym wieku może przyrosnąć nawet 100 cm, zaledwie w ciągu 3 lat. W kolejnych latach wzrost nie jest już tak intensywny. Zimą palma zrzuca wszystkie liście- to moment, w którym należy zaprzestać podlewanie.

Euphorbia obesa, czyli wilczomlecz opasły

Sukulenty i ich przykładowe gatunki mogą zaskakiwać swoim nietuzinkowym wyglądem. Z całą pewnością do jednych z nich zaliczyć należy Wilczomlecz Ospały. To roślina, która swoim wyglądem przypomina piłkę do baseballu. Jest owalna, duża. Jej wysokość waha się od 15 do 20 cm. Na szczególną uwagę zasługują bardzo zredukowane liście. Można je obserwować tylko na wierzchu łodygi, przez bardzo krótki czas. Następnie żółkną, a na końcu opadają. Warto także wiedzieć, że ten rodzaj sukulentu kwitnie- posiada drobne, żółte kwiaty, które najczęściej pojawiają się w letnim sezonie. Dodatkowym walorem jest fakt, że roślina wraz z upływem lat zmienia swoje wybarwienie. Warto zapewnić jej słoneczne stanowisko, jak również podłoże wyposażone w drobny drenaż.

Aloes tygrysi- Aloe variegata

Jedną z najbardziej klasycznych propozycji wśród sukulentów jest Aloes tygrysi. To jedna z najbardziej odpornych na susze roślin. Czasami nazywana jest tzw. żelazną rośliną. Co ciekawe, w naturze aloes potrafi wytrzymać nawet rok bez kropli wody. Również w uprawie doniczkowej można cieszyć się niezwykłą tolerancją rośliny na brak wody. Sukulent posiada twarde, niezwykle mięsiste, trójkątne liście, układające się w zwarte rozety. Ornament na liściach, który przypomina swoim wyglądem futro tygrysa, to cecha rozpoznawcza tego gatunku. Sukulent pięknie się prezentuje, i jest jednym z najlepszych w uprawie.