Jakie są wady piany PUR? Co warto wiedzieć przed zakupem?

pianka pur wady

Piana poliuretanowa zdobyła niemałą popularność jako materiał izolacyjny ze względu na kapitalne właściwości termoizolacyjne oraz łatwość aplikacji. Warto jednak pamiętać o tym, że mimo wielu zalet piana PUR nie jest rozwiązaniem idealnym i ma pewne minusy. Jeżeli nie wiesz, jakie są wady piany PUR, to zachęcamy do lektury.

Trwałość i wpływ na zdrowie użytkowników – minusy piany PUR

Piana PUR mimo swojej wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne jest materiałem, który może tracić swoje właściwości z czasem. Jedną z jej głównych wad jest bez wątpienia ryzyko degradacji strukturalnej przy długotrwałym wystawieniu na działanie promieniowania ultrafioletowego. Pod wpływem promieni słonecznych piana może mocno kruszyć się i tracić swoją skuteczność jako materiał izolacyjny. Co więcej, niewłaściwie nałożona lub źle zaizolowana piana może uwalniać do wnętrza substancje chemiczne, które są relatywnie szkodliwe dla zdrowia użytkowników, zwłaszcza kiedy jest niskiej jakości. Obawy związane z możliwym wpływem na zdrowie są szczególnie ważne w przypadku alergików i osób wrażliwych na chemiczne zapachy i opary. Osoby zastanawiające się, jakie wady ma piana PUR, powinny pamiętać o tym, że materiał ten ma sporo zalet, jednak nie jest wolny od wad, o czym trzeba wiedzieć, dokonując zakupu.

Trudności w usuwaniu i kłopotliwa naprawa – ważne fakty na temat piany PUR

Bardzo istotną wadą piany PUR jest z pewnością trudność w jej usuwaniu oraz brak łatwych możliwości naprawy uszkodzonej powierzchni. Kiedy piana zostanie zaaplikowana, jej usunięcie bywa niemal niemożliwe bez uszkodzenia całej struktury, w której się znajduje, co dla wielu osób jest naprawdę poważnym utrapieniem. Powoduje to niemały problem, jeżeli konieczna jest modernizacja instalacji znajdujących się pod warstwą piany lub jeśli izolacja wymaga wymiany ze względu na szeroko pojęte uszkodzenia. W sytuacji naprawy bądź konieczności wymiany materiału użytkownicy powinni przygotować się na dodatkowe koszty i dość czasochłonny proces związany z usunięciem piany oraz przygotowaniem powierzchni do zupełnie nowego materiału izolacyjnego. Piana PUR ogólnie jest naprawdę ciekawym materiałem, jednak kilka minusów tego produktu sprawia, że podjęcie decyzji o zakupie powinno być starannie przemyślane.

Problemy z pianą PUR – jakie jeszcze warto mieć na uwadze?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie: piana PUR – jakie ma wady, to pamiętaj, że w przypadku piany PUR zamkniętokomórkowej jednym z największych wyzwań jest bez wątpienia względnie niski poziom paroprzepuszczalności. Taka piana tworzy niezwykle szczelną barierę, która ewidentnie ogranicza przepływ powietrza oraz pary wodnej, co może powodować gromadzenie się wilgoci w ścianach bądź dachach. W warunkach dużej wilgotności, w miejscach, gdzie piana PUR styka się z drewnem, może dodatkowo dojść do powstawania pleśni i grzybów. Taka sytuacja nie tylko wpływa na zdrowie domowników, lecz także wyraźnie osłabia konstrukcję budynku. Pomimo że istnieją rozwiązania znacznie ograniczające to ryzyko, to wybór piany PUR wymaga bardzo starannego przemyślenia, zwłaszcza w obiektach o sporym narażeniu na wilgoć. Nie ulega wątpliwości, że piana PUR ma jednak całkiem sporo mocnych stron, dlatego w wielu przypadkach jej zakup będzie bardzo dobrym wyborem.