Zima w kolorze tęczy, czyli bratki na balkonie

bratki

Jeżeli jesteśmy początkującymi ogrodnikami lub nie mamy zbyt dużo czasu na zajęcie się kwiatami, to bratki będą dla nas najlepszym wyborem. Są to bez wątpienia kwiaty odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w pielęgnacji. Bratki na balkonie to dość powszechny widok o niemalże każdej porze roku. Wystarczy im odpowiednia doniczkach, a czasami znajdzie się dla nich miejsce nawet na większym oknie.

Zimowe kwiaty

Bratek to obok nagietka oraz wiesiołka najważniejsze gatunki pasujące do zimnej pory roku. Pielęgnacja sprowadza się do podlewania ich średnio co pięć dni. Wskazana dla rozwoju kwiatów jest także odrobina słońca. W wyniku tych niewielkich zabiegów powstają kwiaty, które utrzymują się przez całą jesień, zimę, a nawet można się nimi cieszyć w środku wiosny. Jako że są to kwiaty zimowe, nie są narażone na zbyt dużą ilość szkodników. W przeciwieństwie do cieplejszych miesięcy, wówczas występuje mniej owadów, a niskie temperatury zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób niebezpiecznych dla roślin.

Praktyczne wskazówki dla miłośników bratków

Bratki na balkon najlepiej kupować w kwiaciarniach lub szkółkach. Wskazany jest zakup już kwitnących kwiatów. Najlepiej je sadzić jesienią, zimą i wczesną wiosną. Doniczka z kwiatami powinna być umiejscowiona w najbardziej nasłoneczniej przestrzeni, na przykład na parapecie od strony południowej. Trzeba też brać pod uwagę, że jest to roślina nieustannie rosnąca. Zimą zajmie dwukrotnie większą powierzchnię, dlatego należy zachować między poszczególnymi kwiatami minimum odległości. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że zmieszczą się niewielkiej doniczce, czasami trzeba je będzie przesadzić. Podlewanie musi odbywać się co pięć, sześć dni, niezależnie od tego, czy padał deszcz. Zwiędłe kwiaty należy systematycznie usuwać, aby pobudzić pojawienie się nowych. Dzieje się tak w przypadku większości roślin kwitnących. Usuwając więdnące kwiaty, roślina będzie produkować ich więcej.

Najważniejsze zagrożenia

Uprawa bratków na balkonie nie powinna nam sprawić zbyt wiele problemów. Jest to bardzo wytrzymała roślina, która zwykle łatwo kiełkuje, ale należy regularnie monitorować jej stan. Zimą kwiat też może zostać zaatakowany przez różne grzyby, ponieważ zdarzają się dni o wysokiej wilgotności i dość łagodnych temperaturach. Jeśli na liściach widoczny jest szary proszek, to bezzwłocznie należy zastosować środek grzybobójczy. Należy również sprawdzać korzenie, aby nie dopuścić do ich zgnicia. Woda z doniczki nie jest dobrze odprowadzana, więc istnieje ryzyko pojawienia się  zbyt dużej wilgotności. Jest to także roślina bardzo podatna na atak ślimaków oraz gąsienic. Zimą nie ma ich zwykle zbyt wiele, ale i tak musimy uważać, czy nie pojawiają się obgryzione liście. Jest to sygnał dla zmiany miejsca położenia kwiatów.

Kulinarny wymiar bratków

Bratek należy do rodziny kwiatów jadalnych. Coraz większa liczba kucharzy dodaje je do sałatek oraz dań mięsnych, aby dodać im koloru i zapewnić spektakularny wygląd. Wybierając kwiaty przeznaczone do konsumpcji trzeba się upewnić czy pochodzą z ekologicznych upraw. Jeśli były spryskane substancjami chemicznymi, które nie są tolerowane i nie nadają się do spożycia, to nie będziemy już mogli cieszyć się tymi kwiatami na talerzu. Niemniej jednak zawsze będą one miłym akcentem na balkonie i wprowadzą paletę barw w zimne, szare dni.